Noworoczne kolędowanie

Sympatycy dziecięcych poniatowskich Zespołów, dzisiejszego wieczoru – 2 styczna 2011 roku, kolędowali wspólnie ze Scholares Minores, chórem Szczygiełki pod dyrekcją Małgorzaty Lulek, orkiestrą KOS, aniołami i aktorami na „Noworocznym Spotkaniu z Kolędą” w Auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Poniatowej. Było to powtórzenie koncertu z Filharmonii Narodowej (12 grudnia 2010r).

thumb_Obraz_077Punktualnie o godzinie 16:00 wybrzmiały pierwsze dźwięki muzyki dawnej, a staropolskie kolędy grane na gambach, fidelach, krumhornach i szałamajach wprowadziły słuchaczy w świąteczny nastrój. Mieszanka staropolskich oraz współczesnych kolęd (polskich i zagranicznych) okazała się bardzo interesującym pomysłem – prezentowane utwory oprócz radości i refleksji wzbudzały także podziw. Wzruszała „Cicha noc”, odśpiewana z małymi lampkami, które podczas tej kolędy były jedynym źródłem światła. Na zakończenie wszystkie zespoły wykonały „Bóg się rodzi”. Nie można też pominąć wyjątkowej inscenizacji przypominającej o betlejemskiej nocy, przedstawionej przez aktorów grających Świętą Rodzinę.

thumb_Obraz_096Wiele osób uważa, że stroje barokowe (w których występował Scholares Minores) należą do najpiękniejszych, jakie zespół posiada w swojej garderobie. Natomiast jak bardzo ignorowana i niedoceniana w Polsce bywa muzyka dawna widać w pokoncertowej relacji (przemiłej  🙂 ) Natalii – studentki muzykologii, która przyznała się, że pierwszy raz widzi i słyszy tego rodzaju instrumenty.

thumb_Obraz_115Koncert zakończyła krótka refleksja księdza proboszcza Piotra, który pogratulował państwu Danielewiczom i wyraził wdzięczność za tak wspaniałe świątecznie przedstawienie. Wspólnie z proboszczem parafii w Polichnie księdzem Krzysztofem odmówił modlitwę „Ojcze Nasz” rozpoczynając Opłatek i poczęstunek. Mimo, że wielu się spieszyło (niektóre dzieci uczą się w szkołach w Lublinie), skusił ich zapach ciasta upieczonego przez rodziców oraz czerwonego barszczu i pierogów przygotowanych przez restaurację państwa Wójcików. Tym smacznym dla ducha i ciała akcentem zakończył się dwudziesty pierwszy świąteczny koncert poniatowskich Zespołów.

thumb_Obraz_113Wszystkim zgromadzonym dzękujemy za przybycie i wspaniałe owacje na stojąco – największą i najbardziej znaczącą dla nas nagrodę tego dnia.