Pastorałka „Oj, Maluśki, Maluśki”- Kapela Czarne Bociany – na naszym kanale You Tube

Na naszym kanale You Tube pojawiła się polska pastorałka „Oj, Maluśki, Maluśki”. Zapraszamy do subskrybowania  naszego kanału. 

Wykonawcy: Kapela Czarne Bociany, pod kier. Małgorzaty Kacprzak-Kamińskiej
Fragment prezentacji konkursowej na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Radom 2019 r.
Kierownictwo artystyczne: Danuta i Witold Danielewiczowie
Montaż: Natalia Zburzyńska
————————————–
Oj, maluśki, maluśki – polska pastorałka anonimowego autorstwa, odnotowana w rękopisach franciszkańskich z Krakowa już w XVIII wieku. Pastorałka zbudowana jest w znacznej mierze na poetyce paradoksu, wyrażającego swego rodzaju zadziwienie nad losem małego Jezusa. Tekst zawiera elementy typowe dla dialektu małopolskiego – w szczególności dla gwary podhalańskiej, a także liczne elementy dialektalnych form mazurzących oraz archaicznej leksyki.
Pochodzenie utworu jest trudne do ustalenia ze względu na dużą liczbę wariantów tekstu. Tekst pojawia się w XVIII-wiecznych rękopisach z klasztorów franciszkanek z Krakowa (rękopis franciszkański Kolęda, czyli zbiór pieśni na Boże Narodzenie dla wygody i nabożeństwa Ich Mość P. P. Franciszkanek klasztoru św. Jędrzeja. Rękopis ten pochodzi z 1808 roku i został spisany w Krakowie.
Tekst drukowany w śpiewniku Pastorałki i kolędy, czyli, Piosenki wesołe ludu: Piosenki do Kościelnego użytku Michała Mioduszewskiego z 1843 prawie nie różni się od współcześnie wykonywanej kolędy.