Wspólny projekt Kapeli Czarne Bociany i chóru Szczygiełki z Zespołem Tańca Ludowego „Skarbiki”

23 października Kapela Czarne Bociany towarzyszyła Zespołowi Tańca Ludowego „Skarbiki” ze Stowarzyszenia Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”. Zespoły wykonały „Suitę tańców lubelskich”. Tancerze ze Skarbików wystąpili w oryginalnych lubelskich strojach ludowych – zatańczyli cygana, macha, polkę i walczyka lubelskiego.
Wydarzenie odbyło się w Muzeum Wsi Lubelskiej, w Lublinie. Dzięki streamowi online pokaz był dostępny na żywo dla wszystkich internautów.

Występ został nagrany, efekty pracy można zobaczyć na kanale You Tube:

„Mach”

„Cygan”

 

„Walczyk lubelski”

„Polka”

Pokaz realizowany był  w październiku, ponieważ jest to miesiąc budowania wiedzy społecznej na temat zespołu Downa. Przygotowania do występu trwały od sierpnia. W ostatnich miesiącach odbyło się kilka wspólnych prób.  Próby były poprzedzone warsztatami na temat zespołu Downa, w trakcie którego jego pełnosprawni uczestnicy mogli lepiej poznać i zrozumieć doświadczenia osób z zespołem Downa.

Następnym etapem współpracy było wspólne nagranie  Skarbików i Chóru Szczygiełki, Zespoły wykonały pastorałkę „Hejże, hej pasterze”, której  muzykę i słowa  napisała pani  Joanna Garbacz.

Występ był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej RP przyznanemu Stowarzyszeniu „Ukryty Skarb” w ramach projektu: „Rozwój tanecznych i muzycznych zainteresowań podopiecznych Stowarzyszenia Ukryty Skarb. jako droga zdobywania kompetencji do ich przyszłego samodzielnego funkcjonowania oraz działania na rzecz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną”.
www.ukrytyskarb.com